آیا اینها سرطانزا هستند؟

بازدید: 756 نفر
انتشار: 17 Khordaad 1401
آیا اینها سرطانزا هستند؟

۱ . شیرین کننده های مصنوعی

علی رغم تمام این صحبت ها و ایمیل های زنجیره ای هیچ مدرکی وجود ندارد که جایگزین های شکر خطر سرطان را بالا میبرد. ساخارین در موش ها سرطان ایجاد میکند ولی براساس گفته محققان واکنش بدن انها با بدن انسان متفاوت است. از سال ۲۰۰۰ هیچ برچسب اخطاری روی داروها و خوراکی های حاوی ساخارین زده نشده است. یک مطالعه روی آسپارتام هیچ ارتباطی با سرطان در انسانها پیدا نکرد.

  ۲ .  اشعه ایکس

دندانپزشک شما برای پوشاندن شما با پوشش سربی در زمان عکسبرداری حتما دلیلی دارد . درست است که مقادیر کم اشعه ایکس احتمال سرطان را بالا میبرد ولی میزان این خطر کم است. بطور کلی هرچه دوز اشعه بالاتر باشد خطر هم بالاتر است

ولی هیچ میزانی از اشعه کاملا ایمن نیست پس هرچه میزان دریافت اشعه کمتر باشد بهتر است.

 

۳ . موبایلها

این وسیله که شما همیشه کنارتان نگه می دارید انرژی مشابه اشعه ایکس ایجاد میکند. تاکنون ارتباطی بین موبایل و سرطان یافت نشده است ولی تحقیقات بیشتر لازم است جهت اطمینان : از موبایل برای صحبت های کوتاه و زمانی که خط ثابت در دسترس نیست استفاده کنید. از یک هندزفری استفاده کنید.

  

۴ . گوشت

چه گوشت قرمز و چه گوشت فراوری شده ، بهتر است کمتر مصرف کنید. فقط یک هات داگ در روز میتواند احتمال سرطان روده بزرگ را افزایش دهد. گوشت های اماده پخته شده کالباس و هات داگ ، همگی ماده نگهدارنده ای به نام نیتریک دارند که موجب سرطان می شود. دودی کردن گوشت یا پختن ان در دماهای بالا ماده ای به نام PAH تولید میکند. مطالعاتی در جریان است تا اثر آن را روی انسان ها مشخص کند.

  

۵ . آب بطری

اگر بطری ابتان از پلاستیک شفاف است احتمالا بیسفنول آ (BPA) دارد. این ماده در ظروف غذا و نوشیدنی مواد پر کننده دندان

و محصولات دیگر وجود دارد. آیا باعث سرطان می شود. FDA میگوید نه ، BPA با مقادیر موجود در غذاها ایمن است ولی اگر نگران هستید از کنسروها و غذاها و نوشیدنی های نگهداری شده در پلاستیک شفاف دوری کنید. برای غذای داغ از ظروف شیشه ای یا فلزی استفاده کنید.

 

۶ . رابطه جنسی

بله درست است ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایعترین عفونت منتقل شونده با رابطه جنسی است و می تواند سرطان گردن رحم و دیگر سرطان ها را ایجاد کند. بسیاری از بالغینی که فعالیت جنسی دارند دچار این ویروس می شوند. البته همه انها سرطان نمیگیرند. اغلب HPV خود به خود از بین میرود. برای کاهش ریسک : اگر یک خانم ۱۱ تا ۲۶ ساله یا آقای ۱۱ تا ۲۱ ساله هستید و از نظر جنسی فعال هستید واکسن بزنید. از کاندوم استفاده کنید. فقط یک شریک جنسی داشته باشید.

 

۷ . پر کردن دندان

لطفا به دندانپزشکتان برای خارج کردن پرکردگی های فلزی دندانتان زنگ نزنید. متخصصین میگویند این مواد ایمن هستند. بررسی ها هیچ ارتباطی بین جیوه دندانپزشکی و سرطان و یا بیماری های دیگر نشان نداده است.

  

۸ . قهوه

اگر اهل نوشیدن قهوه صبحگاهی هستید از این خبر خوشحال میشود. مطالعات جدید نشان میدهد که نوشیدن مقادیر متوسطی از قهوه (۴ فنجان در روز) خطر برخی سرطان ها از جمله سرطان پوست کبد و روده بزرگ را کاهش میدهد.

  

۹ . ضد بو ها و ضد عرق ها

دانشمندان میگویند مطالعات بیشتری برای بررسی اثر اینها بر سرطان پستان لازم است. بسیاری از این مواد حاوی موادی هستند که اثر مشابه هورمون استروژن دارند که میتواند باعث رشد سلول های سرطانی شود موادی مانند بنزیل پارابن ، بوتیل بارابن ، متیل پارابن و پروپیل پارابن.

 

۱۰ . فلوراید

این ماده در اب و نوشیدنی های دیگر  غذا، خمیردندان و دهان شویه ها یافت میشود. اگر چه مطالعات زیادی در پی یافتن ارتباط ان با سرطان بوده است اغلب محققان میگویند که ارتباط محکمی وجود ندارد اگر شما نگرانید می توانید از سازمان های مربوطه میزان فلوراید اب نوشیدنیتان را بپرسید. اگر بالا بود از اب معدنی که معمولا نقدار کمتری دارد استفاده کنید

  

۱۱ . مواد شیمیایی خانگی

بسیاری از حشره کش ها، رنگ ها، براق کننده ها و واکس ها ، گازهای فرار ارگانیک (VOC) آزاد می کنند. همچنین برخی محصولات تمیز کننده ، ارایشی. ارتباط هایی بین این گازها و سرطان در انسان ها و حیوانات مشاهده شده است برای کاهش ریسک از محصولات تجزیه پذیر و حاوی VOC پایین از محصولاتی که روی آنها موارد زیر  ذکر شده است دوری کنید

خطر / سمی
خورنده
بسیار محرک
اشتعال زا
قابل انفجار
بسیار حساسیت زا
  

۱۲ . خطوط انتقال نیرو

هر چیزی که برق میسازد ، میفرستد یا مصرف می کند اشعه بسیار کم فرکانس (ELF) ساطع می کند هیچ مدرکی مبنی بر سرطان زا بودن آن وجود ندارد ولی نگرانی کمی درمورد آن وجود دارد جهت اطمینان به اندازه طول یک بازو از وسایل برقی فاصله بگیرید اگر نزدیک خطوط انتقال نیرو زندگی می کنید میتوانید با وسایلی (گاوس متر) مقدار این اشعه را اندازه گیری کنید

  

۱۳ . آلودگی هوا

آلودگی هوا موجب بیش از ۲۲۰ هزار مرگ ناشی از سرطان ریه می شود (اغلبشان در آسیا است). همچنین ارتباطی بین آلودگی هوا و خطر بالاتر سرطان مثانه وجود دارد برای کاهش خطر ، به اعلان های آلودگی هوا توجه کنید و در زمان افزایش آلودگی ترجیحا در خانه بمانید.

 

منبع : WebMD

با دکتر شهرام اعظمی به صورت آنلاین گفتگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست