Document

بازگشت

زمان مطالعه : ۵ دقیقه و ۵۲ ثانیه

تعویض مفصل زانو چگونه است؟

2def01d4cbba690b09328ec52287c54d_original.webp

جایگزینی یک زانوی تخریب شده:

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند درمانی برای ساییدگی شدید زانو و دردهای ناشی از آن باشد و راه رفتن را برای شما راحت تر بکند.ساییدگی تدریجی بیماری ها و صدمات زانو می تواندغضروف های اطراف مفصل زانوی شما را تخریب بکند و جلوی فعالیت طبیعی مفصل را بگیرد.اگر علائم التهاب زانو شدید باشد ممکن است پزشکتان پیشنهاد تعویض مفصل زانو را به شما بدهد.

 

تعویض مفصل زانو چیست؟

طی یک جراحی تعویض مفصل زانو جراح غضروف های آسیب دیده و قسمتی از استخوان زانوی شما را برمی دارد و آن را با مفصل مصنوعی جایگزین می کند.این جراحی آرتروپلاستی زانو هم نامیده می شود و یکی از شایع ترین جراحی های انجام شده در ایالات متحده است.

 

علائم التهاب زانو:

انواع شایع التهاب زانو شامل استئوآرتریت،روماتوئیت آرتریت و آرتریت ناشی از صدمه می باشد.بدون در نظر گرفتن نوع آرتریتی که شما دارید علائم اصلی آرتریت زانو شامل درد،تورم و خشکی زانو است.در طول زمان ممکن است خشکی زانو آنقدر شدید شود که راه رفتن برایتان سخت باشد و یا حتی غیرممکن. بر اساس اینکه شما چه نوعی از آرتریت یا همان التهاب زانو را دارید ممکن است علائم دیگری هم داشته باشید.

 

استئوآرتریت زانو:

غضروفی که مفصل زانو را می پوشاند ممکن است طی گذر زمان و یا بالا رفت سن ساییده شود به طوری که استخوان بر روی استخوان قرار بگیرد.نتیجه ی آن اینست که حرکت های طبیعی مفصل زانو به تریج دردناک تر و دردناک تر می شود.این ساییدگی استئوآرتریت نامیده می شود و در سن بالای ۵۰ سال بیشترین شیوع را دارد.

 

روماتوئیت آرتریت:

یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله می کند و موجب درد و تورم می شود در حالی که استئوآرتریت می تواند فقط یک مفصل را درگیر بکند روماتوئیت آرتریت تمایل دارد که درهر دو سوی بدن فعال شود. هم چنین می تواند دست ها،مچ ها و پاها را هم درگیر کند.این بیماری می تواند علائم دیگری مانند تب و خستگی هم ایجاد کند.

 

آرتریت پس از صدمه:

در برخی از موارد آرتریت یا التهاب زانو بعد از یک صدمه مانند شکستگی استخوان زانو و با پاره شدن یکی از رباط ها ایجاد شود.آرتریت ممکن است همان موقع اتفاق نیفتد.استخوان آسیب دیده یا رباط آسیب دیده می تواند در طی زمان منجر به صدمه ی غضروف شود که آن به صورت ثانویه موجب درد و خشکی پس از آن می شود.

 

چه زمانی به جراحی فکر بکنیم؟

اگر درمان های دیگر نتیجه ندادند و شما هر یک از موارد زیر را دارید جراحی تعویض مفصل زانو می تواند مفید باشد:

شما نمی توانید به خوبی و یا به مسافت طولانی پیاده روی کنید.

شما برای نشستن و برخاستن از صندلی مشکل دارید.

زانوی شما به سمت داخل یا خارج انحنا پیدا کرده است.

درد متوسط و یا شدید هنگام استراحت دارید.

 

آماده کردن منزل:

اگر شما به فکر جراحی تعویض مفصل زانو هستید به فکر تغییرات زیر در خانه تان قبل از انجام جراحی باشید:

میله های ایمنی در حمام و اطراف آن قرار دهید.

فرش، موکت و هر چیزی که در زمان راه رفتن می تواند موجب زمین خوردنتان شود را جمع کنید.

یک زیرپایی بری خودتان بخرید تا پایتان را در زمان استراحت بالا بگذارید.

شما هم چنین باید به فکر کمک گرفتن از دیگران در طی چند هفته ی پس از جراحی باشید.

طی جراحی چه اتفاقی می افتد؟

تعویض مفصل زانو معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد.جراح غضروف ها و استخوان های آسیب دیده ی زانو را بر می دارد و سپس پروتز های فلزی را به انتهای استخوان ساق و رانتان وصل می کند.یک فاصله دهنده ی پلاستیکی بین فلزهای بالا و پایین قرار می گیرد تا حرکات زانوی جدید را راحت کند.

ماندن در بیمارستان:

اغلب افراد چندین شب را پس از انجام جراحی در بیمارستان می مانند.احتمالا مسکن دریافت خواهید کرد. شما باید تلاش کنید تا حرکات پایتان را به زودی بعد از جراحی شروع بکنید.راه رفتن و حرکت کردن جریان خون ساق را زیاد می کند و باعث کاهش تورم می شود.

بازگشت به خانه:

وقتی که از بیمارستان به منزل برمی گردید شما باید بتوانید با عصا یا واکر راه بروید ولی ممکن است برای دوش گرفتن،پخت و پز و کارهای خانه در طی سه تا شش هفته ی اول پس از جراحی به کمک نیاز داشته باشید.اگر تنها زندگی می کنید می توانید برای مدتی در یک مرکز مراقبتی بمانید تا بتوانید فعالیت های روزانه تان را به تنهایی انجام دهید.

ادامه حرکت:

برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از زانوی جدیدتان بکنید شما باید به دستورات پزشکتان در مورد فعال بودن طی چند هفته ی بعد از جراحی دقت کنید.استراحت بیش از حد باعث کاهش سرعت بهبود شما می شود. ولی البته زیاده روی هم نکنید. بر روی حرکت کردن،قدم زدن و انجام تمرینات پیشنهاد شده توسط فیزیوتراپتان تمرکز کنید.

فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی مخصوص مفصل زانو شامل تمریناتی برای افزایش قدرت و محدوده حرکت زانو است.شما می توانید این تمرینات را در مرکز فیزیوتراپی و یا منزل انجام دهید. ولی حتما از فیزیوتراپتان از چگونگی آن سوال کنید.شما باید حداقل به مدت دو ماه بعد از جراحی و ترجیحا تا زمانی که پزشکتان توصیه می کند به انجام تمرینات ادامه دهید.

بهبودی چقدر طول می کشد؟

هر بیماری مدت زمان بهبودی مخصوص خودش را دارد.پزشکتان به شما خواهد گفت که بعد از چه مدتی می توانید به فعالیت های عادی برگردید ولی راهنمای کلی بدین صورت است:

کارهای خانه پس از شش هفته

رابطه جنسی بعد از ۴ تا ۶ هفته

کار بعد از ۶ تا ۸ هفته

شنا بعد از ۶ تا ۸ هفته

 

خطرات جراحی:

تعویض مفصل زانو برای اکثر افراد ایمن است ولی تمام جراحی ها خطرات خودشان را دارند که شامل موارد زیر است:

جای محل جراحی که می تواند نا زیبا و دردناک باشد.

عفونت با خونریزی شدید

ایجاد لخته ی خون در ساق

 

پیشگیری از لخته شدن خون:

ایجاد لخته ی خون در ورید های ساق یا ران می تواند پس از جراحی زانو اتفاق بیفتد.یک لخته ی ایجاد شده در صورتی که از محل خود کنده شود و به ریه برسد می تواند بسیار خطرناک باشد.پزشکتان به شما کمک خواهد کرد که قدم هایی برای جلوگیری از ایجاد لخته بردارید.جوراب های ضد لخته و جوراب های ضد واریس ،وسایل مخصوص ایجاد فشار روی عضلات ساق و ران و رقیق کننده های خون می تواند خطر لخته را کاهش دهد.حرکات پا و مچ هم چنین می توانند کمک کننده باشند.بنابراین بسیار مهم است که به محض اینکه شما می توانید حرکت و راه رفتن را پس از جراحی شروع بکنید.

چه زمانی نیاز به مراجعه ی اورژانسی دارید؟

نشانه های هشدار وجود یک لخته ی خون در ریه ها (که آمبولی ریه نامیده می شود) شامل تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه و سرفه است.نشانه های عفونت شامل تب،افزایش قرمزی ناحیه جراحی، دردناک شدن زانو و خروج ترشحات چرکی از محل جراحی است. اگر شما هریک از علائم زیر را می بینید با پزشکتان فورا تماس بگیرید.

مشکلات پروتز های زانو:

پروتز های زانو همچنان در حال پیچیده تر شدن هستند ولی هیچکدام کامل نیستند. در طی زمان ممکن است این پروتزها به تدریج ساییده و یا شل شوند. بافت جوشگاهی می تواند اطراف پروتز رشد کند و محدودیت حرکت ایجاد بکند و حتی وقتی که این پروتز ها خوب کار می کند ممکن است صداهای کلیک در ناحیه ی زانو در زمان خم و راست شدن ایجاد شود.

مراقبت از پروتز زانو:

شما می توانید طول عمر پروتز زانویتان را با انجام کارهایی افزایش دهید. بعد از جراحی بهتر است از یک عصا یا یک واکر تا زمان بهبودتان استفاده کنید چرا که یک افتادن باعث یک آسیب شدید به مفصل جدیدتان شود.تمرین ها و ورزش هایی که همراه با فشار زیاد به مفصل هستند می تواند باعث آسیب پروتز شوند.بنابراین اغلب پزشکان با دویدن، پریدن و ورزش های شدید مخالف هستند.

آینده ی تعویض مفصل زانو:

اگرچه برخی فعالیت ها بعد از انجام این جراحی محدود هستند شما همچنان می توانید از فعالیت های زیاد دیگری لذت ببرید.پیاده روی بدون محدودیت،گلف،کوهنوردی آرام،دوچرخه سواری، رقص آرام و شنا همگی برای اغلب افراد ایمن هستند.با دقت به راهنمایی های پزشکتان شما می توانید نتایج طولانی مدتی از جراحیتان بگیرید و در حدود ۸۵٪ موارد حدود بیست سال از این مفصل استفاده بکنید.

منبع : WebMD

مقالات پیشنهادی